COVID-19 Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

COVID-19 nedir?

Son zamanlarda tüm dünyayı etkisi altına alan, kimilerine göre yeni bir çağı başlatıyor hatta belki de başlatmış olan bilimsel adıyla 2019-nCoV, bizler arasında da COVID-19 olarak bilinen ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından ‘’pandemik’’ olarak belirtilen bir virus.  İlk olarak 31 Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde görülen bu virüs, geçtiğimiz 3 ayda neredeyse tüm dünyaya yayıldı. 11 Mart 2019 tarihinde de Türkiye'de ilk vaka tespit edildi. Hasta bireylerin öksürmeleri, aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs alınabilir. 

COVID-19 ile ilgili daha fazla bilgi almak için, lütfen T.C. Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Dairesi Başkanlığı'nın internet sitesini ziyaret edin.

COVID-19’dan korunmak için neler yapmalıyız?

Akut solunum yolu enfeksiyonlarının genel bulaşma riskini azaltmak için önerilen temel ilkeler Yeni Koronavirüs (COVID-19) için de geçerlidir. Bunlar;

 • El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.
 • Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.
 • İnsanlarla yakın temastan kaçınmalıdır (mümkün ise en az 1,5 m uzakta bulunulmalı).
 • Hastaların yoğun olarak bulunması nedeniyle, mümkün ise sağlık merkezlerine gidilmemeli, sağlık kuruluşuna gidilmesi gereken durumlarda diğer hastalarla temas en aza indirilmelidir.
 • Çiğ veya az pişmiş hayvan ürünleri yemekten kaçınılmalıdır. İyi pişmiş yiyecekler tercih edilmelidir.
 • COVID-19 teşhisi konulan herhangi bir kişiyle görüşüldüyse 14 gün boyunca kimse ile görüşmemeli ve evden dışarı çıkılmamalıdır.
 • Ancak hepsinden önemlisi hem kendimizi hem de başkalarının sağlığını korumak için evde kalınmalıdır.

Bu süreçte MiaMano olarak ne gibi tedbirler alıyorsunuz?

 • Öncelikle kendi çalışanlarımızın sağlığını korumak için ofisimizi geçici bir süre kapatarak herkesi evden çalışmaya yönlendirdik. Ancak bizlere hala ofis hattımızdan (0 216 599 03 01) ofis saatleri içerisinde ulaşabilirsiniz.
 • Tasarımcılarımıza ürünlerin hazırlanma ve paketlenme sürecinde uymaları gereken hijyen kurallarını anlatan bir bilgilendirme yaptık.
 • Tasarımcıların ürünleri kargo şubelerine götürmeleri yerine, ev adreslerinden teslim edebilmelerini sağladık.
 • Çalıştığımız kargo şirketlerinin şubeler ve paket teslimatlarında aldıkları tedbirleri sizler için derledik ve aşağıda paylaşıyoruz:
  • Alım/teslimat öncesinde müşterilerin sağlığı açısından her sabah kargo kuryelerine nasıl çalışmalarıyla ilgili bilgilendirme sağlanıyor.
  • Alım ve teslimat konusunda 2 metre kuralı uygulanıyor ve maske, eldiven kullanılıyor.
  • Normal şartlar altında ürün teslim ederken, müşterilerimizden kurye cihaz üzerine imza alınması gerekliydi, yeni koşullarda kuryeler paketi teslim ediyor, 2 metre mesafedeyken alıcının TC kimlik numarasını alıyor ve adının/soyadının baş harflerini cihazın imza kısmına yazarak teslimatı sağlamış oluyor.
  • Kargo araçları, ofis ve depoları her sabah kuryeler sahaya çıkmadan dezenfekte ediliyor.
  • Minimum temas kapsamında kargo şirketleri adreste sizi bulamadıkları durumda paketlerinizi tekrar dağıtıma çıkartmak yerine 1 gün şubede bekletiyorlar. Bununla ilgili size SMS gönderiliyor ve 1 gün içinde  şubeden almamanız durumunda gönderen Tasarımcı adresine iade ediyorlar.

  Kargolarda gecikmeler yaşanıyor mu?

  • Bu süreçte MiaMano olarak tüm siparişlerinizi adresinize zamanında ulaştırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Ancak herkesin siparişlerini online vermesinden dolayı kargolarda yoğunluk olması bazen şubelerdeki paketlerin teslimata çıkmasını geciktirebiliyor. Siparişiniz teslimata çıkar çıkmaz sizlere email ile kargo takip numaranız gönderilecektir.
  • Tasarımcılarımızın da malzeme tedariğinde yaşadıkları gecikmelerden ve atölyelerinde çalışamamalarından dolayı bazı ürünlerin kargoya verilme süreleri uzamıştır. Ancak bu durum ürün sayfalarındaki kargo sürelerine yansıtılmıştır. Dolayısıyla seçtiğiniz ürünün sayfasında gördüğünüz kargo süresi ürünün kargoya verileceği süreyi doğru olarak yansıtmaktadır.
  • Bir siparişiniz yola çıktıktan sonra, kargonuzu MiaMano.com'dan takip edebilirsiniz. Hesabım > Siparişlerim bölümünden kargo takibi bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bir siparişte birden fazla ürün varsa, her birinin ayrı teslimat tarihleri ve kargo takibi bilgileri olabilir.

  Kargo paketlerini nasıl açmalıyız?

  Kargo şirketlerinin bu önlemlerinin yanısıra bizlerin de kendi önlemlerimizi, evimize girecek paketler için aksatmadan uygulamamızda fayda var.

  • Paketi aldıktan sonra paketi açıp, kargo poşetini atıp, ellerinizi mutlaka minimum 20 sn yıkayın.
  • Paketin içindeki ürün yaklaşık 2-3 gün önce paketin içine yerleştirilmiş olduğundan dolayı arada geçen sürede üzerindeki mikrop veya virüsün yaşaması ihtimali düşüktür. Ancak tedbirli olmak için ürünü kullanmadan önce 1 gün daha bekleyebilirsiniz.

  İade süreçlerinde ve sürelerinde herhangi bir değişiklik yaptınız mı?

  • Bu süreçte sizlerin de evlerinizden mümkün olduğunca az çıkmanızı sağlamak için elimizden geldiğince iadeleri evinizden aldırmaya çalışacağız.
  • Ürününüz size teslim edildiğinden itibaren iade etme süreniz 14 gündür. İade edilmek istenilen ürün/ürünler için 14 gün içerisinde iade talebinin tarafımıza bildirilmiş olması gerekmektedir.İade/değişim süreçleri konusunda daha fazla bilgi almak için destek@miamano.com 'dan bize ulaşabilirsiniz, İade/değişim konusunda yapılması gerekenleri buradan okuyabilirsiniz İade/Değişim Prosedürü

  Miamano olarak COVID-19 salgınla mücadele kapsamında direk veya indirek herhangi bir yardım yapıyor musunuz?

  Özellikle hastanelerin ve hastanelerdeki ekipmanların yetersiz kaldığı ülkemizde, biz de MiaMano Ailesi olarak, bu zor şartlar altında görevlerini yapmaya çalışan doktorlarımıza ve tüm sağlık sektörü çalışanlarımıza destek olmak, hastanelerin ekipman eksiklerini tamamlayabilmesine yardım edebilmek amacıyla 27 Mart-29 Mart 2020 tarihleri arasındaki gelirlerimizin %10’unu Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Vakfı'na bağışlayacağız. Umutlu Haftasonu insiyatifimiz Nisan ayı içinde de 3 Nisan - 5 Nisan arasında İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Vakfı'na bağış ile devam edecektir. Bu süreçte Covid hastanelerinin tıbbi malzeme ve ekipman eksiklerinin tamamlanmasına, MiaMano ailesi olarak desteğimizi sürdüreceğiz.

  Hadi şimdi MiaMano'dan sizi mutlu edecek birşey seçin, COVID-19 mücadelesine hep beraber katkıda bulunalım. 🙏

  Yukarı Çık